Ewa Goral | Artur Grucela | Marcin Koleśnik

Mystery Keepers

06.04 - 28.04.2024

Witamy w świecie, gdzie natura rozkwita w swej osobliwości, odkrywając niezliczone tajemnice, zachwycając swoim pięknem i potęgą. Zapraszamy do podróży przez wyobraźnię trzech artystów – Artura Gruceli, Ewy Goral i Marcina Koleśnika, którzy na płótnie pokazują własną interpretację świata naturalnego i jego relacji z człowiekiem.

W wyobrażonej scenerii obrazów Artura Gruceli prezentowany jest świat hiperrzeczywisty jakby wydestylowany, archetypiczny ogród. W gęstej roślinności rozgrywają się symboliczne sceny, które niełatwo daje się jednoznacznie zrozumieć. Postaci tkwiące w chimerycznym środowisku, są świadkami magicznych rytuałów, wobec których przyjmują różne postawy. Zaplątanym w roślinność postaciom towarzyszą symbole takie jak słońce, księżyc, woda czy ogień, od zarania ludzkości pobudzające wyobraźnię i  łączone z naturalnym cyklem życia. Człowiek jest uwikłany w naturę i zdany na łaskę jej stworzeń. Szczytem wtajemniczenia jest spokój, odwrócenie się plecami do ciemnej gęstwiny lasu – odcięcie.

Ewa Goral, inspirowana bliskością z roślinami, pokazuje nierozerwalną relację człowieka z naturą. Jej prace stają się opowieścią o symbiozie z przyrodą, potrzebie kontaktu, doświadczania i zrozumienia. Artystka stara się odrzucić obraz natury kreowany przez społeczeństwo aby pokazać ją jako pierwotny fundament życia. Centrum jej obrazów stanowią przefiltrowane przez wyobraźnie rośliny, tworzące botaniczne historie. Wyobrażone światy nawarstwiają się, dziwaczeją, plączą się przypominając nieuporządkowaną i wybujałą dziką przyrodę. Obrazy Goral pochłaniają tajemnicą, a jednocześnie są bliskie, ciepłe i wibrujące.

Obserwując ciągłe przemiany natury, Marcin Koleśnik tworzy pejzaże, gdzie związek natury z człowiekiem, a zarazem jej bezwzględność, tworzą harmonijną całość. W strukturze kłębowiska roślin artysta próbuje uchwycić przestrzenie, które umożliwiają wszystkim stworzeniom wzajemne egzystowanie. Czasami te przestrzenie są ciemne i nieprzeniknione, innym razem odsłaniają fragmenty tła, tworząc iluzje optyczne i kształtując dodatkowe wymiary. By pokazać te wymiary, Koleśnik zestawia elementy typowe dla malarstwa pejzażowego z formami abstrakcyjnymi, które nazywa szczelinami. To jest właśnie dodatkowy wymiar, który jednocześnie zakłóca i tworzy obraz, zmieniając charakter przestrzeni i nadając jej nowy kształt. W ten sposób artysta odkrywa tajemnicę równowagi.

Wystawa Mystery Keepers odsłania nieznane dotąd oblicze natury za sprawą jej trzech powierników. Koleśnik, Goral i Grucela posiadają dar do zgłębienia arkanów natury w sposób niezwykle wnikliwy i osobisty. Dzięki ich szczególnemu związkowi z przyrodą, ich twórczość pozwala choć trochę zbliżyć się nam do zrozumienia jej istoty.

Tekst: Karolina Żebrowska

Fot. Jakub Wysocki

Under the trees I, 2024 - Marcin Koleśnik

Marcin Koleśnik, Under the trees I, 100×120, olej na płótnie, 2024

9653b65d a98e 4eca 8328 48c0591c6135

Artur Grucela, Duality, 90×120, olej na płótnie, 2024

Whispers from the Undergrowth, 2024 - Ewa Goral
Ewa Goral, Whisper from the Undergrowth, 140×110, akryl, olej na płótnie, 2024