Piotr Młodożeniec

Facet, kwadrat i fala

29.09 - 27.10.2023

Galeria Sotto 63 prezentowała wystawę prac Piotra Młodożeńca pod tytułem „Facet, fala i kwadrat”. Wystawa prezentowana w galerii stanowiła przekrój twórczości Piotra Młodożeńca. Prace zostały dobrane tak, aby przybliżyć odbiorcom najbardziej charakterystyczne elementy pracy artysty, ich znaczenie i wyjątkowość.

Jednym ze znaków rozpoznawczych twórczości Piotra Młodożeńca jest dynamiczna, niezwykle ekspresyjna paleta barw. Kolory emanują z obrazów i natychmiast przyciągają wzrok odbiorcy. Artysta doskonale posługuje się kontrastami i zestawieniami kolorystycznymi, co nadaje jego pracom niezwykłej energii. Przyglądając się jego twórczości, można odnaleźć w niej zarówno radość i ekscytację, jak i melancholię. Kolory stają się językiem, którym artysta wyraża swoje myśli i uczucia. To jakim jest i jakim się czuje, dlatego niektóre prace pozbawia barw, pozostając w monochromii.

Młodożeniec często sięga po technikę rastrowania. Dzięki temu jego obrazy nabierają dynamiki i ruchu, co w połączeniu z doborem barw sprawia, że prace wibrują i wchodzą w bezpośrednią interakcję z widzem. Kropki łączą się w pulsującym tańcu, stając się niemal hipnotyzujące.

Artysta umieszcza na obrazach zagadkowe postaci i kształty, które pojawiają się w różnych kontekstach. Figury stanowią serce i duszę wielu jego dzieł, które zdają się opowiadać swoją własną historię. To właśnie one często stanowią źródło inspiracji, od których zaczyna się całe dzieło. Kształty, formy, a czasami też odnośniki do rzeczywistości zawierają swój własny przekaz. Jest to zaproszeniem do osobistego dialogu z dziełem sztuki i analizy. Artysta często nawiązuje do tych elementów w tytułach swoich prac. Tytuły stają się mostem między widzem a dziełem, sugerując pewne ścieżki interpretacyjne i pozostawiając jednocześnie przestrzeń dla wyobraźni.

Wszystkie te elementy tworzą niezwykły mikrokosmos w twórczości Piotra Młodożeńca, który teraz możecie Państwo oglądać na wystawie „Facet, fala i kwadrat”.

 

Kurator wystawy: Karolina Żebrowska

Mały robot, 2023 - Piotr Młodożeniec

Mały robot, 93×65, 2023

Dwa księżyce zimowe, 2023 - Piotr Młodożeniec

Dwa księżyce zimowe, śr. 93×65,5, 2023

Piotr Mlodozeniec Ksiezyc i czarna rzeka

Księżyc i czarna rzeka, 93×65,5, 2023

Dwa kwadraty i morze, 2023 - Piotr Młodożeniec

Dwa kwadraty i morze, 93×65,5, 2023